Що допоможе вам розпізнати брехню?

Останнім часом вчені все більше уваги приділяють вивченню та виробленню методик, які б допомагали розпізнавати брехню. Основою таких досліджень став ретельний аналіз різних емоцій людини та їх взаємозв’язок із фізичними реакціями організму. В результаті тривалих експериментів, вчені змогли вивести основні ознаки брехні, які можна помітити під час розмови. Зверніть увагу, що наші рекомендації, розглянуті у цій статті, стосуються лише умисної брехні і не розглядають тих випадків, коли людина сама вірить у свої слова (якщо людина неумисне покладається на недостовірну інформацію, сприймаючи її за правдиву).

Отже, перше, на що ми звикли звертати увагу – це слова співрозмовника. Всі ми добре розуміємо, що той, хто рішуче прагне когось обдурити, цілком міг продумати свої слова дуже ретельно, відшліфувавши їх до ідеалу. Але нехай це вас не бентежить, ми навчимо вас, як можна «бачити між рядками». Найперше, ви повинні знати, що слова, які ви чуєте, дають вашому мозку лише 7% інформації! Тобто, саме важливе у вашому діалозі – не слова: 30% вам розповість звучання голосу, і понад 60% – мова його тіла – жести, міміка, погляд, рухи.

Але давайте про все по черзі. Як ми вже сказали, слова можуть бути неправдивими і викрити такий обман можуть допомогти мовні помилки. Скажімо, ваш співрозмовник робить тривалі паузи, затинається, повторює склади, або ж обмовляється. Якщо ви добре знаєте цю людину і знаєте, що вона не заїка, що їй не притаманний такий спосіб викладу думок, будьте на сторожі. Якщо це близька вам людина і ви хочете, щоб вона довела вам свою чесність, попросіть її переказати ті чи інші події у зворотному напрямку. Людина, яка вигадувала, де провела день, не зможе без помилок відтворити свою розповідь і це виявиться для неї надскладним завданням. Іншим способом викрити правду і почути «зізнання» є викликати у співрозмовника сильні емоції – гнів, страх, жаль або жах. В такому стані людина може сама «вихлюпнути» все, що думає про предмет розмови. Простим, але й дуже явним проявом брехні є уникання прямих відповідей або ж зміна теми розмови, щоб не відповідати на запитання.

Наступною значною підказкою для викриття неправди може бути звучання голосу. Висота звучання голосу говорить про наступне – якщо людина приховує від вас страх або гнів, її голос стане трошечки вищим, а мова може пришвидшитися і навпаки, якщо від вас приховують смуток, голос мимоволі буде нижчим.

Той, хто умисно бреше, не зможе одночасно контролювати всі свої дії, якщо брехун зважує кожне слово, він може проігнорувати мову свого тіла і голосу, якщо ж навпаки намагається триматися «невимушено», неодмінно з’являться мовні помилки.

Що вам потрібно знати про мову тіла? У повсякденному житті ми можемо не замислюватися ні над своїми жестами, ні над чужими, але якою б не була мова тіла нашого співрозмовника, її фіксує наша підсвідомість. Знайте, що є ряд жестів і положень тіла, знаючи які і демонструючи їх умисне, можна «втертися в довіру» до чужої підсвідомості. Тобто ви у людини без «явних причин» можете викликати симпатію. Ці ж жести розкажуть вам і про підсвідоме ставлення до вас співрозмовника. Самим простим прикладом викликати симпатію є віддзеркалення рухів іншої людини, сидіти так, як вона, робити те ж, але не дуже явно. Все це сприйматиметься вашим опонентом доволі позитивно. І навпаки, якщо ви бачите, що ваш співрозмовник демонструє зовсім інше, він не відчуває до вас в даний час нічого доброго.

А тепер давайте повернемося до брехні. З-поміж усіх жестів вчені вивели три групи – емблеми, ілюстрації та маніпуляції, про них і поговоримо. Емблеми – це жести зі змістом (в кожній культурі можуть бути свої), які людина показує умисно – середній палець («пішов ти»), палець вгору («все класно»), палець біля скронь («ну ти й дурень»), кивок головою («так»/ «ні») і т.п. Якщо емблему показують ненавмисно, але ви помітили її під час розмови, можете брати її до уваги. Щоб відрізнити, чи вона умисна, пам’ятайте, що несвідомо показана емблема зазвичай «незавершена», нечітка, або показана лише її частина, а також знайте, що емблеми проявляються в ділянці між шиєю та талією.

Ілюстрації – це всі ті жести, які людина показує вам, щоб наглядніше щось пояснити: малює щось жестами у повітрі, жестикулює, це може бути і відповідна міміка на лиці, підняті брови і т.п. Якщо таких ілюстрацій відчутно меншає, це може свідчити, що вам чогось недоговорюють, вас обманюють. Тут гратиме роль той факт, наскільки людина схильна жестикулювати під час розмов, якщо ви знаєте, що ця людина ніколи особливо не жестикулювала, то те, що вона не зробила такого й у цій розмові, вам мало чим допоможе.

А тепер з’ясуємо, що таке маніпуляції. Це рухи, коли людина щось чеше, потирає, гладить, вертить, поправляє, трусить, перебирає в руках, бовтає ногою. Вони можуть тривати від кількох секунд, до хвилин. У кожного можуть бути свої улюблені маніпуляції. Якщо ви бачите маніпуляцію, вона найчастіше говорить про те, що людина нервується і що їй незатишно, але прояв маніпуляції не є гарантованою ознакою обману.

І наостанок, якщо всі ці поради не сильно прояснили вашу ситуацію – зверніть увагу на очі: якщо людина дивитиметься вгору ліворуч, – вона згадує те, що було насправді, а якщо вправо вгору – значить вона фантазує. Для ліворуких все навпаки. Якщо людина пильно дивиться вам в очі під час розмови, це може свідчити про те, що вона прагне переконатися, що ви повірили в її слова. Та як би там не було, намагайтеся бути чесними з собою і оточуючими, бо брехня ще нікого не зробила щасливим.

Читати також:

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Проблеми людей, які потребують нове серце, знайомі мільйонам хворих по всьому світу. Багато хто роками чекає своєї черги, молячись...

Новий вид вітрових генераторів

Новий вид вітрових генераторів

Коли ми чуємо про вітрові генератори, перше, що спадає на думку, це великі вітряки з лопастями, які стоять десь в степах. Величезні...