Дежавю: причини виникнення

У багатьох людей дуже часто виникає таке відчуття, коли здається, що незнайоме місце вже давно відоме. Таке переживання називають на французький мотив dйjа vu, що можна дослівно перекласти як «вже раніше бачене».

Таким чином, дежавю переживає в загальному 60-80% людей. І навіть незважаючи на те, що це почуття настільки поширене, для науки воно не настільки відоме, як того хотілося б. Виникнення дежавю настільки непередбачуване, що причину його виникнення дуже важко з’ясувати. Проте на сьогодні існує декілька теорій виникнення цього почуття.

Так, одна з теорій припускає причиною збій роботи пам’яті людини. Вчені припускають, що дежавю виникає через різницю в короткостроковій і довгостроковій пам’яті. Нібито інформація здатна обійти короткочасну пам’ять, і потрапити відразу в довготривалу.

Іншою теорією є своєрідна реакція мозку на знайомі деталі. Наприклад, дежавю може виникнути в такій ситуації: людина заходить в незнайомій країні в ресторан, а деталі оформлення інтер’єру дуже схожі на інтер’єр вже знайомого ресторану.

Найбільш поширеною є гіпотеза про нейронні розряди. Для того, щоб визначити ті відділи, які поширюють сигнали типу дежавю, вченими була виміряна активність головного мозку людей, хворих на епілепсію. І дивно – таким відділом виявилася нюхова кора. Таким чином, вчені зійшлися на тому, що дежавю – це результат дисфункціональних електричних розрядів у мозку.

Але вчені довели також і те, що такі нейронні розряди виникають і у абсолютно здорових людей. Прикладом служать мимовільні здригання, які іноді можуть виникати при засипанні. Але дослідники все ж вважають, що дежавю у хворих і здорових людей – це зовсім різні явища, адже в перших такі переживання можуть тривати досить довго, а в інших це тільки швидкоплинні моменти.

Також існує багато інших теорій, які здаються паранормальними. Це такі, як минуле життя, вплив інопланетян і багато інших.

Звичайно, це поки тільки теорії і припущення, однак науковий процес постійно розвивається, тому рано чи пізно ця загадка знайде своє рішення. А поки нам залишається дивуватися здібностям нашого мозку і свідомості, які дарують нам багато сюрпризів і цікавих несподіванок. І такий феномен, як дежавю, яскравий приклад унікальності людського творіння.

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Проблеми людей, які потребують нове серце, знайомі мільйонам хворих по всьому світу. Багато хто роками чекає своєї черги, молячись...