Камуфляж-невидимка: вчимося у природи

Багато передових технологій сьогодення створювалися на основі готових прикладів із живої природи. Від звичайної застібки-липучки, створеної за принципом реп’яха, аж до біоінспірованої броні або небиткого скла, створених після вивчення панцирів молюсків. На цей раз увагу вчених привернув кальмар, а саме – його здатність до маскування і швидкої зміни свого кольору. Вивчення причин і механізмів виникнення цього явища допомогло вченим «наслідувати кальмара». Що з цього вийшло – розповість наша стаття.

Вчені з Каліфорнійського університету в м Ірвайні змогли визначити, що кальмари змінюють свій колір завдяки спеціальним клітинам – іридоцитам. У кожній такій клітині є мікропластинки з рефлектину (білка). І ці спеціальні клітини можуть повертати ці пластини так, що в результаті змінюється їх кут нахилу і відстані між пластинами, а це, в свою чергу, змінює довжину хвилі світла, що відбивається клітинами. Таким чином кальмар і змінює свій колір.

Розібравшись з основними принципами цього явища, вчені звернулися до генної інженерії і зуміли вивести бактерію, здатну синтезувати рефлектин. Після того, як вдалося отримати потрібну кількість цього білка, з метою експерименту ним було покрито спеціальний полімерний матеріал. Покривши білком плівку, за допомогою парів концентрату оцтової кислоти її почали «розтягувати», збільшуючи в об’ємі. В результаті, отримана плівка стала повністю відбивати інфрачервоні хвилі, а по суті – все, що буде покрито такою плівкою, зіллється з навколишнім середовищем і стане невидимим не тільки для очей, а й для тепловізорів, приладів нічного бачення і інфрачервоних камер.

Очевидно, що дана розробка відразу ж привернула увагу військових. Але перш ніж пустити цю технологію на службу державі, вчені повинні підвищити відсоток відбиття інфрачервоних хвиль і придумати технологію виготовлення листів такої плівки в промислових масштабах.

Як очікують військові, даним матеріалом можна буде покрити не тільки форму солдатів, але і техніку різного типу, що буде помітним проривом у сфері захисних засобів з арсеналу військових.

Читати також:

Новий вид вітрових генераторів

Новий вид вітрових генераторів

Коли ми чуємо про вітрові генератори, перше, що спадає на думку, це великі вітряки з лопастями, які стоять десь в степах. Величезні...

У чому секрет небиткого скла?

У чому секрет небиткого скла?

Очевидно, що у скла, яке важко розбити, безліч переваг. Таке скло значно безпечніше, що вже говорити про те, що термін його служби...