Мікроби забирають в імунних клітин певні речовини

Вчені заявляють, що мікроби просто крадуть в імунних клітин йони міді для самозахисту.

Хвороботворні штампи простої кишкової палички, які здатні вражати сечовий міхур та інші частини видільної системи, просто викрадають головну зброю імунних клітин. Зокрема, мова йде про йони міді, які дозволяють захищатися від спроб організму впоратися з цієї хворобою.

Дослідження проводила група біологів з Медичної школи університету Вашингтона в Сент-Луїсі, а керівником дослідження був Джеффрі Хендерсон.  Таким чином основною метою вчених було дослідити продукти життєдіяльності, що виділяються різними штамами кишкової палички Escherichia coli і що здатні вражати сечостатеві органи людини.

 Біологи з’ясували, що хвороботворність палички безпосередньо залежить  від активного виділення молекул іерсініябактіну. Саме за допомогою цієї речовини бактерії виконують функцію транспортування та розмноження.  Але не зважаючи на це, вчені довгий час не могли зрозуміти чому організм безсилий в боротьбі проти цієї палички.

І ось нарешті було зроблене відкриття. Виявляється, що іерсініябактін здатний приєднувати до себе як залізо, так і мідь. А йони міді використовують деякі імунні бактерії як зброю в боротьбі проти цих паличок. Проте такі йони для кишкової палички токсичні, тому підвищена їхня концентрація у середовищі здатна призвести до загибелі цих бактерій.

Таким чином, речовина іерсініябактін дозволяє паличці вижити в організмі. Адже іерсініябактін виконує відразу дві функції: нейтралізує вільні йони міді та одночасно конкурує з імунними клітинами за доступ до них. І в результаті забирає  в імунних клітин можливість використовувати йони міді для захисту організму.

Автори дослідження запевняють, що такі висновки будуть надзвичайно корисними для діагностування інфекції на ранніх її етапах розвитку. Тому це дасть змогу підібрати найоптимальніші методи боротьби з кишковою паличкою. 

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Проблеми людей, які потребують нове серце, знайомі мільйонам хворих по всьому світу. Багато хто роками чекає своєї черги, молячись...