Від страху гусениці їдять менше і ростуть швидше

Вчені помітили цікавий парадокс:  коли гусениця їсть менше, росте вона швидше.

Гусениці тютюнового бражника для того, щоб не потрапити на очі хижака, мусять їсти менше потрібної їм норми. Але при цьому вони так влаштовують свій метаболізм, що можуть дуже ефективно використовувати навіть той невеликий пайок, який вони можуть роздобути.

Тому логіка нам підказує такий висновок: страх змушує гусеницю менше їсти, а це спричиняє повільніший ріст та розвиток. Проте експерименти доводять, що тут здоровий глузд недоречний.

Науковці Корнельського університету посадили кілька гусениць різного віку в клітку, де годували їх. А потім вчені підсаджували в клітку клопів. Відомо, що клопи вбивають гусениць своїм гострим хоботком, тому заради безпеки піддослідних ці хоботки були видалені. І в результаті гусениці скоротили свою їжу на 40%. Але при цьому вони набирали вагу так само, як і ті, хто жив без страху перед хижаком.  Виявляється, що через сильний страх та стрес метаболізм гусениці перебудовується так, що вони починають більш ефективно використовувати азотисті сполуки, які надходять з їжею. А також, вони надають перевагу ліпідам, і при цьому перестають накопичувати вуглеводи.

Проте така зміна метаболізму не проходить даремно. Адже вже через дев’ять днів залякувані гусениці почали їсти значно більше за свою норму. Також у них значно знизилася ефективність засвоювання поживних речовин з їжею.

Варто зазначити, що вчені вже не вперше зустрічаються з явищем прискорення розвитку організмів під час стресу.  Абсолютно так само себе поводять і пуголовки при підвищенні рівня загрози у водоймі. Адже пуголовки тоді прагнуть швидше перетворитися на жаб для того, аби покинути небезпечне місце. Проте за прискорений розвиток такі жаби повинні заплатити своїм розміром, адже при експрес-розвитку жаби виходять менші, ніж ті, які розвивалися в нормальних умовах. 

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Бактерія-кіборг вже існує!

Бактерія-кіборг вже існує!

Є багато фантастичних фільмів, в яких так чи інакше розглядалася ідея «кіборгів» – живих істот, із вбудованими датчиками і пристроями,...