Саме найцікавіше про наш сон

Значну частину свого життя ми витрачаємо саме на сон. А отже, для нашого тіла він має велике значення. Всім добре відомо про те, що хороший сон здатен відновити наші сили та дати відчуття бадьорості на решту дня. А що ще ми знаємо про сон?

Науково доведено і навряд, чи хтось захоче це заперечувати, що 90% своїх снів ми забуваємо вже через 10 хвилин після пробудження. Ви думаєте, що вам нічого не снилося? Зовсім ні, кожна людина бачить сни! Якщо вам здається, що ви спали «без» сновидінь – ви просто їх забули. Більше того, навіть сліпі люди здатні бачити сни. Людина, яка осліпла після народження, може бачити певні образи картинок, та якщо вона народилася сліпою, то у своїх снах відчуватиме лише яскраві прояви інших своїх почуттів – слуху, нюху, доторку та емоцій. Вчені стверджують, що вже в утробі матері дитина бачить свої перші сни. Щоправда, за своїм змістом вони дуже прості і примітивні. В процесі розвитку дитини сюжети сновидінь починають змінюватися, «дорослішати» разом з дитиною, і вже у 7-10 років їх наповнення стає комплексним.

 Варто знати, що підлітки, по при свою, здавалося б, «зрілість», потребують стільки ж сну, як і маленькі дітки – їх оптимальна норма – 10 годин сну. У віці від 25 до 55 років людині достатньо 8 годин сну, а після 65 ця цифра зменшується до 6 годин сну.

У своїй здатності бачити сни ми зовсім не унікальні – тваринам теж сняться сновидіння. Всі дослідження науковців на тему снів, а найбільше відкриттів було зроблено саме в останні 25 років, доводять, що мозок тварин показує ті самі процеси, що й людський. В одному університеті вчені пішли на крок далі, підєднали лабораторного щура до приладів, які відтворювали візуальні образи, що бачить тварина. Виявилося, йому снилася працівниця лабораторії, яка доглядала за ним і годувала. Інші тварини бачили у своїх снах їжу, собі подібних, потомство, що говорить про те, що їх хвилює по суті такі ж самі, як і в нас.

 Звертаючись до візуальних образів, які ми бачимо уві сні, вчені пояснюють, що всі вони взяті з реального життя. Наш мозок не здатен «намалювати» чиєсь обличчя, тож коли нам сниться хтось незнайомий, насправді ми його десь бачили. Людська підсвідомість є такою собі «безкінечною» бібліотекою різноманітних образів і відчуттів, що фіксує все довкола нас і назавжди «записує». Варто нам хоч раз щось почути чи побачити, як воно назавжди вкарбується і знайде собі місце у нашому мозку. Цей феномен проявляв себе найбільше тоді, коли люди внаслідок травм голови починали відтворювати те, чого, начебто, ніколи не знали, або говорили іншими мовами. Таким чином, сон – ніби маленькі дверцята, які дозволяють нашій підсвідомості виходити і «керувати» нами, проявляючи себе.

 Сни справді бувають як кольоровими, так і чорно-білими. Останні дослідження говорять про те, що лише 4,4% здорових (зрячих) людей бачать чорно-білі сновидіння, всі інші бачать свої сни в кольорі. За ніч нам може снитися від 4 до 7 снів. Зазвичай у снах переважають негативні емоції і переживання, позитивні трапляються значно рідше.

 Цікаво й те, що чоловіки і жінки бачать різні сни: 70% образів у снах чоловіків – це інші чоловіки, тоді як жінки бачать приблизно порівну осіб жіночої і чоловічої статі. А ще у снах чоловіків переважають агресивні емоції, тоді як жінкам у своїх снах вдається зберігати «емоційну рівновагу».

 Що ж до впливу на сон інших факторів ззовні, добре відомо, що музика або розмови довкола сплячої людини можуть «переплестися» із її сном та стати його частиною. Впливають на наш сон і неприємні запахи, які викликатимуть негативні образи в наших сновидіннях. Дослідження із запахами були проведені відносно недавно, у 2008 році, вони підтвердили, що якщо змінити запахи на приємні, сон теж зміниться на більш комфортний і позитивний.

 Мало хто знає, та наше тіло здатне «паралізувати» нас під час сну. На стадії сну, коли відбуваються швидкі рухи очима (це приблизно 20-25 % нічного сну), спеціальний механізм у нашому мозку «вимикає» нашу здатність рухатися, щоб наші рухи уві сні не переходили в рухи наяву. Не менш цікавий і механізм «здригання», коли засинаючи людина різко «вмикається». Довший час ця реакція нашого тіла залишалася загадкою, та тепер вчені кажуть, що причина таких відчуттів в тому, що засинаючи, всі ритми організму дуже вповільнюються, вповільнюється і наше серцебиття. В момент «здригання» наш мозок думає, що ми помираємо і посилає сильний імпульс, що діє як природний «електрошок», щоб нас «врятувати». Після такого «пробудження» наше тіло знову входить у нормальний ритм свого серцебиття.

 І наостанок, люди, яким досить 5-10 хвилин, щоб заснути, відчувають дефіцит сну, бо в нормі для засинання потрібно 10-15 хвилин часу. Ці10 хвилин означатимуть, що ви втомилися за день, але впродовж дня почували себе досить бадьоро. Отож, стежте за своїм здоровим сном, бо кращого способу відпочити просто немає.

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Проблеми людей, які потребують нове серце, знайомі мільйонам хворих по всьому світу. Багато хто роками чекає своєї черги, молячись...