Створено одяг, який не брудниться!

Як би було чудово, якби одяг очищався сам, або й взагалі не бруднився. Така ж думка прийшла в голову фізика Куака Труонга із США. Будучи батьком чотирьох дітей, він всерйоз і з великою долею ентузіазму взявся за вирішення цієї проблеми. Працюючи в науково дослідному центрі, вчений взявся за розробку нової військової форми, яка б відштовхувала мокрий бруд, пил, а також бензин, нафту та інші агресивні хімікати.

 Для втілення задуму, була створена особливо міцна тканина зі специфічною наноархітекрурою. Потім на цю тканину нанесли спеціальне покриття, яке володіє потрібними «чарівними властивостями». У цій розробці теж не обійшлося без вивчення секретів природи. В даному випадку, прикладом для наслідування стали листя лотоса, квіти лілеї, пір’я качок і комаха водомірка. Загальновідомо, що виростаючи в самих болотистих місцях, листя лотоса всерівно залишається чистим. Справа в тому, що воно покрите мікроскопічними горбиками з дрібними волосинками, так, що крапля води просто не може на ньому втриматися і скочується вниз, змиваючи собою бруд і пил, що був на листках. Саме цей принцип і допоміг вченим створити супертканину для військової уніформи.

Вчені створили особливий полімер і покрили його наночастинками срібла, бо їм властива протимікробна дія. Потім на цьому покритті «виростили» ще один захисний шар, що відштовхує воду. Підсумкові характеристики тканини перевершили всі очікування – отримане покриття витримувало механічний вплив набагато краще, ніж звичайна тканина, воно легко чиститься і не втрачає свої особливі властивостей. Великим досягненням стало і те, що винайдене покриття теоретично можна нанести на будь-який вид тканини – бавовну, шовк, поліефір. При цьому, присутній ефект поглинання неприємних запахів і знищення мікробів.

 Оцінити розробку дали самим військовим, які перевірили новий одяг в польових умовах. Форму носили по 15 годин на день впродовж 15 днів. Понад 70% солдатів заявили, що нову розробку потрібно якомога швидше завезти у військові частини. Тканина нової форми показала себе довговічною, зносостійкою, міцною на розрив, а також досить м’якою і повітропроникною.

 Очікується, що з часом ця технологія буде застосована і для створення «цивільного одягу», що зробило б її практично «вічною», здатною служити десятки років без втрати вигляду. Але в той час як військові вже можуть насолоджуватися одягом, який не брудниться, нам все ще доведеться чекати виходу цієї новинки на великий ринок.

Читати також:

Скатертина, яка «з’їдає» плями

Скатертина, яка «з’їдає» плями

Пролиті на скатертину соки, крихти їжі та інші «радості», що залишаються після застілля, незабаром можуть залишитися в минулому....

Камуфляж-невидимка: вчимося у природи

Камуфляж-невидимка: вчимося у природи

Багато передових технологій сьогодення створювалися на основі готових прикладів із живої природи. Від звичайної застібки-липучки,...