У космосі старіння сповільнюється

Вчені виявили цікавий факт: під час перебування в космосі процес старіння організму сповільнюється.

Раніше побутувала думка, що через стрес від космічної подорожі старіння відбувається швидше. Проте нещодавно, після проведеного досліду, вчені заявили, що все навпаки. Отож, японські вчені відправили червів Caenorhabditis elegans на орбіту. Нематоди пробули там 11 днів, проте якщо перекласти це на людське життя, то такий термін складає 16 років.

Коли черви повернулися з космосу, дослідники були вкрай здивовані. Адже в піддослідних не було виявлено жодних ознак атрофії м’язів, ані будь-яких інших ознак старіння. Навіть більш того – нематоди, які перебували цей час на Землі, постаріли набагато більше, ніж їхні родичі-астронавти. Проте варто зазначити й те, що вчені не мають даних про вплив подорожі в космос на реальне життя хробаків, адже після прибуття на Землю, вони були відразу заморожені з метою фіксації змін, що сталися на орбіті.

Дослідники стверджують, що нематоди-астронавти мали зниження активності 199 генів. Причому, 11 з цих генів відповідають за передачу сигналів до ендокринної та нервової систем. Це дозволило японським вченим зробити висновок про те, що процес старіння червів уповільнився в космосі завдяки загальному уповільненню процесів метаболізму в їхньому організмі внаслідок придушення активності деяких генів. А те, що швидкість старіння та швидкість метаболізму, мають прямий зв’язок, вчені довели уже давно.

Якщо говорити конкретно про випадок з цими хробаками, то тут вчених дивує реакція цих тварин на стрес. Адже інші живі організми, які були в космосі, реагують зовсім іншим чином. Тому наступне завдання вчених – зрозуміти як саме нематодам вдається пригнічувати активність генів, перебуваючи в космосі. Тоді такий механізм уповільнення старіння можна буде застосовувати і людям. 

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Проблеми людей, які потребують нове серце, знайомі мільйонам хворих по всьому світу. Багато хто роками чекає своєї черги, молячись...