Зелена кров

Гемоглобін – це пігмент, який надає крові червоний колір і переносить кисень. Але багато тварини з безхребетних можуть використовувати для перенесення молекул кисню зовсім не гемоглобін, а інші пігменти, серед яких велику частину складають іони найрізноманітніших металів.

Цікаво, що кров багатьох тварин – членистоногих, молюсків і деяких інших – може містити гемоцианин, який є пігментом з іонами міді. Найчастіше кров з таким пігментом має синювато-зелений або синій колір. Також зелена кров тече у одного з видів жаб, які мешкають у Камбоджі. Така ситуація пов’язана з пігментом, що називається биливердин. Центр його продукування знаходиться в печінці, в тому числі і людській. Це проміжна стадія розпаду пігменту гемоглобіну. Якраз биливердин надає жовчі зелений колір.

Але у жаб він не може виводитися через кишечник разом з жовчю, тому надходить у кров. Іноді й у людини зустрічається зелена кров. Це буває дуже рідко – зазвичай в тих випадках, коли людина зловживає лікарськими препаратами, які містять сполуки сірки. Сірка має властивість легко зв’язуватися з гемоглобіном. Сульфогемоглобін, який утворюється в результаті такого з’єднання, може надавати крові темний відтінок зеленого кольору, немов шкірка авокадо. Як правило, наявність такого кольору крові не турбує самих власників .

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Бактерія-кіборг вже існує!

Бактерія-кіборг вже існує!

Є багато фантастичних фільмів, в яких так чи інакше розглядалася ідея «кіборгів» – живих істот, із вбудованими датчиками і пристроями,...