Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...
Кожна людина за 1 хвилину здатна моргнути оком близько 15-20 разів. Деякі вчені вважають, що моргання є захисним механізмом, необхідним для зволоження очної рогової оболонки. Але є протилежний до цієї думки факт, що рогова оболонка не має потреби в настільки частому зволоженні. Для нормального її функціонування людині досить близько 7 моргань. Тобто можна впевнено сказати, що людина витрачає на моргання близько 10% від усього часу активності.
Нейрофізіологи з університету в Осаці, що в Японії, під керівництвом Накано Тамамі зробили припущення, що частота моргання пояснюється потребою людського мозку в свого роду “перезавантаженні”. Моргання полегшує переключення з одного предмета на інший зі “скиданням” поточного стану.
Дослідження показали, що людина моргає тільки в певні моменти – наприклад, після завершеного речення під час читання або під час пауз у виступі оратора. Тобто ми моргаємо в проміжку між значущими подіями, які логічно завершилися. Моргання допомагає нам нібито “перевантажити” теперішній стан в нейромережі нашої уваги, яка розташована в тім’яній частині мозку. Ця частина відповідає за перемикання уваги з різних об’єктів залежно від значущості, а також за розпізнавання об’єктів.
З часом вчені вирішили перевірити своє припущення на практиці. Знайшлися добровольці для участі в експерименті. Вони дивилися комедійну програму під назвою “Містер Бін”, а вчені тим часом здійснювали активне спостереження за активністю нейромережі добровольців за допомогою томографа. Коли люди починали моргати під час якої-небудь сцени в шоу, їх головний мозок деякий час переходив в “режим пасивності”. Активність нейромережі в цей час різко падала – при цьому томограф фіксував зменшення потоків крові в тім’яну частину мозку під час моргань .
Поки що не вивчено, чому мозок використовує для скидання уваги саме такий спосіб. Але дослідники працюють над вивченням цього явища.