«Суперкомп’ютер» у нашому мозку

Чи знаєте ви, що людський мозок, за підрахунками вчених, використовує 12 Ват енергії, що менше, аніж лампочка у холодильнику. А для забезпечення такого рівня енергії буде достатньо з’їсти 2 банани впродовж дня.

Цікаво й те, що аби прокинутися, мозку треба значно більше часу, ніж здається на перший погляд: доведено, що інтелектуальні можливості людини, яка щойно прокинулась, нижчі, аніж якщо б вона провела зовсім безсонну ніч. Саме тому ранкова гімнастика та пробіжка додадуть бадьорості не лише вашому тілу, а й мозку, який отримає час, щоб «включитися» в роботу. А ще, своєрідним «механізмом» для пробудження є позіхання. По при те, що його зазвичай асоціюють із сонливістю, позіхання збільшує насичення крові киснем, внаслідок чого мозок починає працювати активніше, а сон відступає.

Варто знати й про те, що ненормований ритм і режим дня погіршує нашу здатність до запам’ятовування. Такому стресу для мозку найчастіше піддаються ті, хто часто змінює часові пояси – пілоти літаків, мандрівники, політики та інші. Взагалі розрізняють 3 види пам’яті – довгострокову, короткострокову і сенсорну. Якщо довгострокову можна порівняти із жорстким диском комп’ютера, який зберігає дуже багато всього, то короткострокова – ніби DVD-диск, місце на якому сильно обмежене. Вчені вважають, що наша короткострокова пам’ять одномоментно може зберігати лише 5-9 об’єктів. Щоправда, її можна розвинути, але для цього потрібно буде зосереджено і довго працювати, навчаючись запам’ятовувати різні об’єкти, при цьому групуючи їх подумки.

Існують дослідження, які доводять, що наша підсвідомість часто «спрацьовує» краще, ніж те, що ми осмислюємо самі. Для прикладу, піддослідним показували складну картинку, пропонуючи миттєво пояснити, що мали на увазі вчені. При цьому, більшість опитуваних прекрасно виконали це завдання. Натомість, іншій групі людей давали на осмислення картинки кілька годин. Результат їхньої групи виявися повністю провальним. Це вкотре доводить той факт, що наш мозок має великі маловивчені резерви, які можуть «вмикатися» в потрібний нам момент.

Давно доведено й той факт, що для профілактики захворювань мозку він повинен працювати інтелектуально. Як би дивно це не звучало, та мозок, як і будь який м’яз нашого організму, потребує «тренувань», чим частіше ми його використовуємо тим на довше збережемо ясність думок у похилому віці. Люди тих професій, які в силу своєї роботи чи уподобань запам’ятовувати великі об’єми інформації, вкрай рідко страждають від склерозів та інших порушень мозкової роботи. Так, для прикладу, інтелектуальна праця може запобігти розвитку хвороби Альцгеймера або ж сповільнити його, бо інтенсивна розумова робота мозку змушує його «будувати» нову, здорову тканину, яка компенсовує недоліки хворої. Дуже корисним для вашого мозку буде проводити час із тими, хто перевершує вас інтелектуально. Вивчення чогось нового чи вникнення у невідому раніше сферу діяльності особливо позитивно впливатиме на розвиток мозку. До того ж, інтелектуальна робота насправді не є для мозку виснажливою, як дехто про це думає. Дані досліджень цілком однозначно говорять про те, що хімічний склад крові в мозку незмінний впродовж всієї активної роботи мозку, скільки б вона не тривала. Тож почуття «втомлення» мозку, як кажуть психіатри – лише результат можливого емоційного виснаження.

І наостанок, для повноцінної і ефективної роботи вашого мозку потрібно випивати достатню кількість рідини. Тож якщо у ваших планах було «екстремальне» схуднення із елементами обезводнення, або інші передбачувані «впробування», майте на увазі – вони погіршать вашу працездатність мозку.

 

Читати також:

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Вчені створили в мозку «несправжні спогади»

Як виявилося, «завантаження» в пам’ять несправжніх спогадів – не така вже й фантастика, як це здавалося раніше. Дивно напевно,...

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Як виглядає штучне серце нового зразка?

Проблеми людей, які потребують нове серце, знайомі мільйонам хворих по всьому світу. Багато хто роками чекає своєї черги, молячись...